Tiesioginėje konsultacijoje kalbėta apie darbo grafikų keitimą, apmokėjimą už darbą poilsio dienomis
Sausio 28 d. uždaroje Naftininkų profesinės sąjungos (NPS) grupės Facebooke surengtoje tiesioginėje konsultacijoje NPS pirmininkė Sonata Samoškienė bei teisininkas Kazimieras Vainoras pristatė profesinės sąjungos aktualijas, atsakė į narių klausimus.
Dėmesys – kolektyvinės sutarties nuostatų gerinimui ir augančiam darbo užmokesčiui
S. Samoškienė atkreipė dėmesį, kad svarbiausiu prioritetu NPS veikloje šiais metais lieka kolektyvinių sutarčių punktų gerinimas atsižvelgiant į darbuotojų interesus.
Ji pažymėjo, kad jeigu anksčiau AB „ORLEN Lietuva“ kolektyvinė sutartis numatė vieną papildomą apmokamą poilsio dieną tik pareigybėms, nurodytoms kolektyvinės sutarties priede (vagonų apžiūrėtojai, mėginių ėmėjai, sandėlio darbininkai, kt.) , tai po pakeitimų, nuo 2025 m. sausio 1 d., ši papildoma poilsio diena bus suteikiama visiems darbuotojams, darbuotojo ir vadovo tarpusavyje suderintą dieną, darbuotojui pateikus prašymą.
Anot pirmininkės, šiais metais planuojama tęsti diskusijas su darbdaviais dėl didesnės metinės atostogų priemokos. Šiuo metu AB „ORLEN Lietuva” darbuotojams, dirbantiems ne trumpiau nei 6 mėnesius (UAB „ORLEN Service Lietuva” darbuotojams, dirbantiems ne trumpiau nei 11 mėn.) ir imantiems atostogas dalimis su ne mažesne nei 10 darbo dienų atostogų dalimi išmokama 500 EUR kasmetinių atostogų priemoka.
NPS vadovė taip pat apžvelgė darbo užmokesčio didinimo tendencijas sektoriuje bei šalyje ir pažymėjo kad šiais metais bus stengiamasi tartis su darbdaviu, kad didesnis darbo užmokestis pasiektų darbuotojus kuo anksčiau. Visgi, tai bus įmanoma tik darbdaviui paskelbus apie praėjusių metų finansinius rezultatus. Ji priminė, jog dėl darbo užmokesčio didinimo į įmonių vadovus buvo kreiptasi dar 2024 metų rugsėjį.
NPS vadovė transliacijos metu taip pat priminė apie tai, kad yra svarbu atidžiai skaityti profesinės sąjungos pateikiamą informaciją, sekti naujienas, o kilus klausimams susisiekti su profesine sąjunga. Nariai gali taip pat asmeniškai pasikonsultuoti su NPS teisininku, prieš tai susitarus dėl konsultacijos laiko.
Transliacijos metu priminta, kad Darbo kodeksas (DK) numato, jog tik profesinė sąjunga turi galią derėtis dėl kolektyvinės sutarties, o kuo profesinė sąjunga skaitlingesnė, tuo ji stipresnė ir turi daugiau galios susitarti dėl geresnių nuostatų nariams. Darbo taryba dalyvauti kolektyvinėse derybose ir sudaryti kolektyvinius susitarimus negali.
Darbo grafiko keitimas ir apmokėjimas už darbą poilsio dienomis
Teisininkas Kazimieras Vainoras informavo, kad DK 144 ir 115 straipsniai aiškiai reglamentuoja, kaip turi būti keičiami darbo grafikai ir kokios yra darbdavio pareigos mokėti už darbą poilsio dienomis. Šie aspektai ypač aktualūs, kai darbas organizuojamas pagal suminę darbo laiko apskaitą ir darbdaviui keičiant darbo grafiką.
144 straipsnis numato, kad už darbą poilsio dieną, kuri nėra nustatyta pagal darbo pamainų grafiką, turi būti mokamas ne mažesnis kaip dvigubas darbuotojo darbo užmokestis. Tačiau labai svarbu atkreipti dėmesį, kad ši nuostata taikoma tik tuo atveju, jei darbdavys nesilaiko darbo grafiko keitimo tvarkos, kuri yra nustatyta 115 straipsnyje.
Pagal 115 straipsnį, darbdavys turi pareigą pranešti apie darbo grafiko pakeitimus ne vėliau kaip prieš 2 darbo dienas iki numatytų pokyčių įsigaliojimo. Jei darbdavys praneša apie grafiko pakeitimą iš anksto ir laikosi šio termino, poilsio diena, buvusi pagal ankstesnį grafiką, tampa darbo diena pagal naująjį grafiką. Tokiu atveju dvigubas apmokėjimas už darbą poilsio dieną netaikomas.
Pažymėtina, kad dirbant pagal suminės darbo laiko režimą, grafikuose turi būti aiškiai numatomos tiek darbo, tiek poilsio dienos. Jei grafikas keičiamas, svarbu atkreipti dėmesį, ar darbdavys laikėsi 115 straipsnyje nustatyto termino.
Jeigu grafiko pakeitimas vykdomas tinkamai ir darbuotojai informuojami ne vėliau nei prieš 2 darbo dienas, apmokėjimas už darbą poilsio dienomis taikomas pagal naująjį grafiką, o darbdavys neturi papildomų prievolių mokėti dvigubai ar daugiau.
ORLEN Lietuva kolektyvinė sutartis numato geresnes garantijas darbuotojams
Visgi, ORLEN įmonėse gali pasitaikyti ir atvejų, kai, dėl gamybinio būtinumo, darbo grafikas keičiamas švenčių išvakarėse ar jų metu. Šiuo atveju AB „ORLEN Lietuva“ kolektyvinė sutartis (KS) numato, kad jeigu darbuotojo darbo grafikas keičiamas prieš mažiau nei 48 val., kai pakeistu darbo grafiku pradedama dirbti valstybinių švenčių dieną, už pirmą pamainą, dirbtą pagal pakeistą darbo grafiką, mokama tokia tvarka (KS 8.11 punktas):
- Kai grafikas keičiamas daugiau nei prieš 6 (šešias) val. (pusė pamainos), tokiu atveju už pirmą pamainą, dirbtą pagal pakeistą darbo grafiką, mokama dvigubai (kaip už darbą poilsio dieną);
- Keičiant grafiką prieš mažiau nei 6 (šešias) val. (pusę pamainos), tokiu atveju už pirmą pamainą, dirbtą pagal pakeistą darbo grafiką, mokamas 2,5 (du su pusę) karto padidintas darbo užmokestis;
- Kai grafikas keičiamas prieš mažiau nei 48 (keturiasdešimt aštuonias) val., kai pakeistu darbo grafiku pradedama dirbti valstybinių švenčių dieną, už pirmą pamainą, dirbtą pagal pakeistą darbo grafiką, mokama trigubai.
Atkreiptas dėmesys, kad profesinės sąjungos tikslas – esant suminės darbo laiko apskaitos neišvengiamybei kolektyvinėje sutartyje numatyti kuo daugiau garantijų darbuotojams, kad jų interesai būtų kuo geriau apsaugoti.