S. Samoškienė: turi didėti darbuotojų atlyginimų pastovioji dalis
Belaukiant oficialios statistikos apie 2022 m. infliacijos rodiklius Lietuvoje, jau matome statistikų skelbiamus duomenis apie prekių ir paslaugų pabrangimą: vartojimo prekių kainos per metus padidėjo 25,2 proc., o paslaugų – 13,2 proc. Valstybės ir savivaldybių institucijų administruojamos kainos per metus padidėjo 26,9 proc., rinkos -20,9 proc. Į neregėtas aukštumas šoktelėjo ir perkamiausių maisto produktų kainos. Pieno produktai, kruopos, duonos gaminiai, žuvis, kiaušiniai, mėsos gaminiai – visi šie produktai brango apie 40 proc., kiti net peržengė 50 proc. ribą. Be to, 2022 m. fiksuotas 138,2 proc. kietojo kuro kainų didėjimas, 73,7 proc. brango gamtinės dujos, elektra – 71,9 proc., skystasis kuras – 50,4 proc., šiluma – 34,2 proc.
Remiantis Valstybės duomenų agentūros ir Finansų ministerijos prognozėmis, metinė praeitų metų infliacija sieks 18,9 proc., o atlyginimų augimas – 13 proc. Vadinasi, preliminariais duomenimis, darbuotojų pajamos nebepasiveja infliacijos aukštumų, ir jų perkamoji galia sumažėjo beveik 6 procentais.
Kainų augimas nesustojo – jis įsibėgėjo, ir stebimas šių metų pradžioje. Tuo metu darbuotojų atlyginimas taip pat sparčiai neauga. Tai tarsi bėgimas nesibaigiančiame maratone, kai iš visų jėgų stengiesi pasiekti tikslą ir bent akimirką atsikvėpti, bet tas tikslas vis tolsta – taip jaučiasi nemaža dalis darbuotojų.
Viešoje erdvėje vis daugiau įmonių skelbia, kad ėmė mokėti kompensacijas darbuotojams, kad šie lengviau pergyventų šaltąjį metų periodą. Dažniausiai mokama iki kelių šimtų eurų vienkartinė išmoka.
Tai vienas iš būdų padėti darbuotojams ištverti sunkų periodą, tačiau patirtis rodo, kad darbuotojai jaučiasi saugiausiai, kai didinama pastovioji jų atlyginimų dalis, ir kai tas didinimas neatsilieka nuo infliacijos rodiklio. Juk rinkos dėsniai ir patirtis byloja, kad kelio atgal nėra – pakilusios kainos jau galimai nemažės.
Todėl Naftininkų profesinė sąjunga, kaip vieną iš esminių metų pradžios uždavinių, mato derybas su darbdaviu (tiek AB „ORLEN Lietuva“, tiek UAB „ORLEN Service Lietuva“) dėl darbo užmokesčio pastoviosios dalies didinimo.
Gerai, kad pagrindas tam jau yra – abipusis susitarimas kolektyvinėse sutartyse metinį (tarifinį) darbo užmokesčio dydį peržiūrėti atsižvelgiant į bendrovės finansinę situaciją ir infliacijos lygį šalyje.
Šiame etape laukiame, kol Vyriausybė paskelbs informaciją apie praėjusių metų infliacijos rodiklius. Kai tik tai bus padaryta, darbdavys ir profesinė sąjunga ims tartis dėl bazinio (tarifinio) darbo užmokesčio didinimo tvarkos.
Tikimės, kad rasime abiem pusėms palankų sprendimą.
Naftininkų profesinės sąjungos pirmininkė Sonata Samoškienė