NPS vadovė S. Samoškienė: problemas spręskime kartu, ne po vieną
Gerbiama NPS bendruomene,
Netrukus švęsime šv. Kalėdas ir sutiksime Naujuosius metus. Besibaigiantys, 2022 metai, buvo tikrai neeiliniai ir atnešę įvairių patirčių – visus sukrėtęs karas Ukrainoje ir staigus infliacijos šuolis bei dėl jo sumažėjusi perkamoji galia neaplenkė nei vienos šalies, nei vieno gyventojo ir darbuotojo. ORLEN bendrovių darbuotojams taip pat kilo klausimų, kaip reikės išgyventi sunkumų akivaizdoje, ar neteks vienų svarbių poreikių aukoti kitų sąskaita.
Todėl natūralu, kad vienas iš Naftininkų profesinės sąjungos (NPS) siekių buvo kartu su darbdaviu ieškoti sprendimų, kaip darbuotojams palengvinti susidariusią naštą – pradedant vienkartinėmis išmokomis ir baigiant darbo užmokesčio indeksavimo mechanizmu kolektyvinėje sutartyje. Štai netrukus, ateinančių metų pradžioje, grįšime prie diskusijų su darbdaviu dėl darbuotojų atlyginimų didinimo 2023 metams.
• Profesinės sąjungos šūkis „Mūsų stiprybė – vienybėje“ pasiteisino. Pavasarį, kovo mėn., su darbdaviu tarėmės dėl darbo užmokesčio didinimo procento siekiant kompensuoti darbuotojų praradimus dėl pakilusių kainų, tačiau darbdavio siūlymas nepatenkino mūsų visų lūkesčių. Todėl, darbuotojų iniciatyva, buvo renkami parašai dėl pakartotino darbo užmokesčio didinimo procento peržiūrėjimo. Šių parašų – taigi, jūsų visų dėka – mums pavyko su darbdaviu susitarti dėl vienkartinės išmokos.
• Siekiame, kad tos pačios pareigybės ir kvalifikacijos darbuotojai už vienodos vertės darbą gautų tokį patį atlyginimą ir nepatirtų diskriminacijos. Šiuo klausimu gana dažnai diskutuojame su darbdavio atstovais ir, nors mažais žingsneliais, bet judame į priekį. Pozityviai nuteikia „ORLEN Lietuva“ darbdavio nuostata, kad neturi likti atotrūkio tarp apmokėjimo specialistams, esantiems toje pačioje pareigybėje ir turintiems tą pačią kvalifikaciją. Ateityje tikimės po truputį šį darbuotojų keliamą klausimą išspręsti jiems palankia linkme. Juolab, kad ir Europos Sąjungos (ES) teisėkūra linksta link to, kad darbdaviai turėtų užtikrinti vienodo ir skaidraus atlygio už tą patį darbą principus, pavyzdžiui, tai numatyta naujai patvirtintoje ES Direktyvoje dėl skaidraus atlygio direktyvoje.
• Susitikimai su nariais padaliniuose. Šiuos „gyvus“ vizitus padaliniuose laikau vienu iš kertinių mūsų ramsčių, laikančių organizaciją ir vedančių mus į priekį. Tokių susitikimų metu išsiaiškiname darbuotojų problemas ir lūkesčius, išgirstame jų pasiūlymus bei pageidavimus. Visa tai apibendrinę perduodame ir darbdaviui, o tuo pačiu matome aiškesnę kryptį tolesnei veiklai.
• Dėmesys jaunimui ir vyresniųjų patirčiai. Kitas svarbus mūsų veiklos ramstis – jauni nariai ir mūsų gretose užaugantys nauji lyderiai. Būtent jie suteikia vilties, kad organizacija ir ateityje išliks tvirta bei tobulės.
Vyresniąją kartą norėčiau paraginti dalintis savo neįkainojama patirtimi, o jaunimui – būti atviriems ir nenumoti ranka į išmintingus patarimus. Jauniems darbuotojams tenka mokytis apie jų darbo teises, semtis patirties ar drąsos pakovoti už save, įsitvirtinti darbo rinkoje. Tad juos tenka padrąsinti, suteikti reikalingų žinių jiems patraukliu būdu. Labai svarbu suprasti vieni kitų lūkesčius – nes jų turi ir vyresni, ir jauni darbuotojai.
Tikiu, kad įmanoma statyti tvirtus tiltus tarp skirtingų kartų ir žengti kartu, koja kojon: prisiminkime – juk visi kažkada buvome jauni, nedrąsūs, ir geranoriškas vyresniųjų požiūris mums buvo didžiulis palaikymas!
• Solidarumas su streikuojančiais darbuotojais. Svarbus šių metų pradžios įvykis buvo vasario 8 – ąją prasidėjęs istorinis streikas “Achemoje” siekiant kolektyvinės sutarties, kuris analogų neturėjo net nuo pat Lietuvos nepriklausomybės pradžios, nes tapo pirmuoju streiku privačiame sektoriuje. Streikuojantys darbuotojai daugiau nei dvi savaites atlaikė didžiulį darbdavio spaudimą bei įtampą. Jų ryžtas toks didelis, kad buvo pasirengę streikuoti ir ilgiau, tačiau dėl įvykių Ukrainoje paskelbus nepaprastąją padėtį streiką teko laikinai sustabdyti.
Naftininkų profesinė sąjunga tąkart solidarizavosi su streikuojančiais darbuotojais protesto akcijoje Vilniuje, prie “Achemos” būstinės, o taip pat pervedė finansinę paramą į streiko fondą, be to, išsiuntė kreipimąsi į “Achemos” vadovus su prašymu palaikyti streiko reikalavimus, kvietė pasirašyti tarptautinę peticiją, remiančią streiką, kt.
Mintimis buvome ir su Vilniaus viešojo transporto darbuotojais, gruodžio 5 d. pradėjusiais neterminuotą streiką, tačiau pasiekusiais susitarimą su darbdaviu dar iki šių Kalėdų švenčių. Vilniečių pergalė – dar vienas įrodymas, kad vienybė apsimoka!
Suprantame, kad be reikalo nestreikuojama – dažniausiai darbuotojai būna išbandę visus kitus susitarimo su darbdaviu būdus, ir streiko griebiamasi kaip kraštutinės priemonės, kuri, dėl mūsų šalies įstatymų nuostatų, nėra paprastai įgyvendinama ir reikalauja daug visų streiko dalyvių kantrybės, stiprybės bei resursų. Visgi, guodžia mintis, kad kolegos pralaužia ledus šioje nelengvoje situacijoje ir išdrįsta susivienyti streikui ir šiuo būdu motyvuoja kitus darbuotojus.
Mano įsitikinimu, visos šalies profesinės sąjungos, nepaisant sektoriaus, turi susiburti ir palaikyti streikuojančius. Svarbu darbuotojams būti vieningiems ir siekti tikslo iki galo – tik taip, kraštutiniu atveju, įmanoma parodyti, kad darbdavys turi keisti mąstyseną bei požiūrį į darbuotojus ir jo atliekamą darbą.
Na ir pabaigai: linkiu, kad ateinantys metai visiems nariams ir jų artimiesiems būtų laimingesni, sėkmingesni, kad nepamirštume, jog tik kartu galime daugiau. Atminkite, kad jei tik kils sunkumų darbe ir apniks abejonės – profesinė sąjunga visada pasirengusi išklausyti, padėti. Tad nelaukite, kol problemos susikaups į vieną audringą debesį – kreipkitės ir kartu rasime išeičių!
Jaukių šv. Kalėdų ir laimingų naujųjų metų!
Su šiltais linkėjimais,
NPS pirmininkė Sonata Samoškienė