NPS tarybos posėdyje aptarta situacija pramonės įmonėse bei atlyginimų didinimo tendencijos
Rugsėjo 14 d., po ilgesnės vasaros atokvėpio pertraukos, įvyko Naftininkų profesinės sąjungos (NPS) tarybos posėdis. Jame, nuotolinėmis ryšio priemonėmis, dalyvavo ir Lietuvos pramonės profesinių sąjungų federacijos, kuriai priklauso NPS, pirmininkė Dalia Jakutavičė.
LPPSF vadovė pristatė naujienas iš Trišalės tarybos apie diskusijas tarp socialinių partnerių dėl minimalios mėnesinės algos (MMA). Lietuvos bankas šiuo metu siūlo MMA didinti iki 888 EUR pagal anksčiau susitartą formulę ir esamus palankius ekonominius rodiklius. Profesinės sąjungos mano, jog tai turėtų būti riba, nuo kurios galėtų tik prasidėti diskusijos dėl didesnio MMA dydžio. Tuo metu darbdaviai siūlomam dydžiui prieštarauja – esą tai stipriai kirstų verslo konkurencingumui.
Tiesa, anot D. Jakutavičės, pramonės sektoriuje gaunančių minimalų atlygį darbuotojų yra nedaug, didžiausias procentas – komunalinių paslaugų įmonėse. Tačiau opiausia problema yra šilumos ūkyje, kurio darbuotojams atlyginimas nebuvo keliamas jau eilę metų, o specialistų atlygis nesiekia ir vidutinio šalies darbo užmokesčio lygmens.
Nors darbas šiame sektoriuje sudėtingas ir net pavojingas, reikalaujantis specialių žinių, aukštos kvalifikacijos, specialaus pasirengimo, o darbuotojai dirba itin našiai, visa tai niekaip neatsispindi jų atlyginimuose.
D. Jakutavičė atkreipė dėmesį, kad tai sisteminė problema, kuri kyla dėl ydingos Valstybinės energetikos reguliavimo tarybos (VERT) patvirtintos šilumos kainos nustatymo metodikos specifikos. Dėl jos darbuotojų darbo užmokesčio dedamoji yra nepakankama ir neadekvati lyginant su Lietuvos rinka.
Visgi, pasak LPPSF pirmininkės, daugumoje pramonės įmonių atlyginimai vidutiniškai didėjo apie 13 proc.
Ji pažymėjo, kad AB “ORLEN Lietuva” ir UAB “ORLEN Service Lietuva” kolektyvinėse sutartyse numatyta pareiga darbdaviui kasmet peržiūrėti darbuotojų atlyginimą atsižvelgiant į infliacijos rodiklius rodo, kad dialogas tarp darbdavio ir darbuotojų atstovų vyksta tinkama linkme. Tokia kolektyvinės sutarties nuostata yra gana pažangus reiškinys, nes dauguma bendrovių Lietuvoje vis dar vadovaujasi kita atlyginimų kėlimo metodika, kai atsižvelgiama tik į konkretaus sektoriaus tendencijas.
D. Jakutavičė taip pat kalbėjo apie energetikos krizę ir jos įveikimo kryptis bei dėl karo sudėtingą situaciją chemijos pramonės sektoriuje. Ji pabrėžė, kad įmonės “Achema” ir “Lifosa” dirba daliniu pajėgumu, dalis darbuotojų išleidžiami į prastovas, taip pat šios bendrovės turi persiorientuoti prie tvaresnės ir naujesnės gamybos technologijos.
Vėliau Tarybos nariai diskutavo apie kreipimąsi į AB “ORLEN Lietuva” ir UAB “ORLEN Service Lietuva” vadovybę dėl darbo užmokesčio didinimo 2023 metams, vadovaujantis kolektyvine sutartimi, aptarti kiti einamieji klausimai.