NPS Oraus darbo dienos išvakarėse kreipėsi į darbdavį dėl darbo užmokesčio didinimo 2022 metais
Spalio 6 dieną, Naftininkų profesinė sąjunga (NPS) išsiuntė kreipimąsi į AB „ORLEN Lietuva“ generalinį direktorių Michal Rudnicki dėl darbo užmokesčio didinimo nuo 2022 m. sausio 1 d. Jame prašoma įvertinti Bendrovės finansinę situaciją, infliacijos lygį, darbuotojų produktyvumo (darbo našumo) augimą ir visiems darbuotojams nuo naujųjų metų darbo užmokestį didinti ne mažesniu kaip 13 procentų dydžiu.
Rašte taip pat prašoma siekiant socialinio teisingumo ir atsakingumo peržiūrėti mėnesinės (ketvirtinės) priemokos paskaičiavimo metodiką, kad darbuotojai nejaustų naštos dėl tų aplinkybių, kurių jie negali kontroliuoti, ir kurios nuo jų indėlio nepriklauso, t.y. dėl 7 proc. finansinių rodiklių dedamosios. Pažymėtina, kad profesinė sąjunga šiuo klausimu jau derasi su darbdaviu kolektyvinių derybų metu.
Be to, NPS prašo, jog siekiant kuo objektyviau ir teisingiau darbuotojus įvertinti už jų atliktą darbą ir indėlį į įmonės veiklą bei jos kuriamą vertę, kasmet būtų atliekamas darbuotojų produktyvumo (darbo našumo) įvertinimas. Profesinės sąjungos požiūriu, šiuo būdu darbuotojai jaustųsi labiau ir teisingiau vertinami, tai paskatintų jų motyvaciją ir lojalumą įmonei bei ilgainiui prisidėtų prie dar pelningesnės įmonės veiklos ir konkurencingumo rinkoje.
Kreipimesi pažymima, jog įgyvendinant ambicingas įmonės strategines kryptis ir naujoves, kurias numatoma diegti jau artimiausiais metais, bus reikalingi kvalifikuoti ir tinkamai pasirengę specialistai.
„Šiuo atveju tokie kvalifikuoti specialistai, kaip inžinieriai, veiklos palaikymo koordinatoriai, elektromonteriai, technologai, inžinieriai technologai, statybos specialistai, projektuotojai, kt., rinkoje yra labai paklausūs, tad norint juos pritraukti į įmonę reikalingas ir konkurencingas atlygis. Daugumą įmonės darbuotojų sudaro specialistai, kurių nepaimsi tiesiog iš praeivių gatvėje – tai žmonės, kurie pasirinko šią profesiją ir skyrė bei tebeskiria savo laiko, energijos, sveikatos, entuziazmo ir pastangų naujų žinių įgijimui, nuolatiniam tobulėjimui“, – teigiama rašte.
Pabrėžiama, kad šių darbuotojų pritraukimui ir išlaikymui įmonėje būtinas teisingas ir konkurencingas atlygis, antraip tikėtina, kad specialistai ims laimės ieškoti kitose įmonėse, ar užsienio šalyse, kuriose už panašios vertės darbą mokami daug didesni atlyginimai. Tai ypač liečia jaunus darbuotojus: dalis jų, pamatę didesnes galimybes kitose įmonėse, savo karjerą renkasi kurti būtent ten. Turint omenyje tai, kad AB „ORLEN Lietuva“ kolektyvas senėja (kasmet į pensiją išleidžiami ilgamečiai specialistai) tai tikrai neramina.
Profesinės sąjungos įsitikinimu, būtina atsižvelgti į oficialius statistikos duomenis, kurie rodo, kad vidutinis darbo užmokestis tiek visoje Lietuvoje, tiek Žemaitijoje ir Mažeikių rajone, lyginant 2020 m. ir 2021 m. antruosius ketvirčius, kilo ne mažiau nei 12 proc., o gamybos įmonėse jis šoktelėjo dar daugiau. Tai svarbus rodiklis, atskleidžiantis darbo užmokesčio augimo tendencijas.
„Šįkart atkreipėme darbdavio dėmesį į labai svarbų aspektą – darbuotojų kuriamą vertę, kuri matuojama produktyvumu, arba darbo našumu. Būtent į darbuotojų produktyvumą pastaraisiais metais atsižvelgia pirmaujančios šalies pramonės įmonės. Dauguma Lietuvos geidžiamiausių darbdavių pramonės sektoriuje atlyginimus didina tiek pat procentų, kiek procentų padidėja darbo našumas. Juolab, kad prie pelningos mūsų bendrovės veiklos savo produktyviu darbu prisideda kiekvienas darbuotojas, tad šis indėlis turi būti tinkamai ir adekvačiai įvertintas“, – atkreipia dėmesį NPS pirmininkė Sonata Samoškienė.
Jos įsitikinimu, dalijimasis pelnu su darbuotojais, įvertinant jų produktyvumą, parodytų bendrovės ryžtą laikytis socialinio teisingumo ir atsakingumo, kurie yra būtini pažangios įmonės, siekiančios konkurencingo dalyvavimo nacionalinėje ir tarptautinėje rinkoje, kriterijai.
„Labai simboliška, kad šį prašymą dėl mūsų bendrovės darbuotojų darbo užmokesčio didinimo siunčiame Tarptautinės oraus darbo dienos išvakarėse. Ši diena visame pasaulyje minima spalio 7 dieną. Tai proga, kai siekiama atkreipti visuomenės dėmesį į tai, kad kiekvienas žmogus turi teisę į orų darbą, kuris apibrėžiamas kaip žmogaus teisė į tinkamas, saugias ir sveikas darbo sąlygas, teisingą apmokėjimą už darbą ir socialinę apsaugą nedarbo atveju, kolektyvines derybas, teisę jungtis į profesines sąjungas bei kitas organizacijas, kt. Toks sutapimas mus padrąsina siekti kolegiško ir sklandaus bendradarbiavimo su darbdaviu bei suteikia vilties, kad kartu priimsime sprendimus, kurie geriausiai atlieps darbuotojų lūkesčius“, – pabrėžia pirmininkė.