NPS kreipėsi į darbdavį dėl galimybės kompensuoti darbuotojų praradimus dėl išaugusios infliacijos

Liepos 29 d. Naftininkų profesinė sąjunga (NPS) kreipėsi į AB „ORLEN Lietuva“ generalinį direktorių Michal Rudnicki dėl infliacijos lygio kompensavimo galimybės bendrovės darbuotojams. Rašte prašoma darbdavio rasti galimybę kompensuoti darbuotojams infliacijos padarinius (vienkartinių išmokų, kompensacijų forma, kt.). Taip pat prašoma 5 proc. finansinį rodiklį (FR) mėnesinėje priemokoje pridėti prie 10 proc. veiklos vertinimo rodiklio (VVR).

NPS pažymi, kad Statistikos departamento duomenimis, birželio mėn., infliacija jau siekė 21 %, o vidutinis pusmečio rodiklis peržengė 16 proc. ribą. Metinei infliacijai daugiausiai įtakos turi rekordinis maisto produktų kainų augimas (vidutiniškai maisto krepšelis brango ~40 %) – jis yra spartesnis nei kitur Europoje. Taip pat panašiu procentu, kaip ir maisto prekės, šalyje kilo šildymo kainos.

Rašte primenama, kad šį pavasarį, po pakartotinių ilgų diskusijų, derybų ir galutinio darbdavio pasiūlymo darbo užmokestį didinti iki 5 proc. nuo balandžio 1 dienos, tarybos nutarimu, NPS sutiko su šiuo pasiūlymu, tačiau jau tada buvo aišku, kad tokio simbolinio darbo užmokesčio padidinimo darbuotojai labai greitu metu, dėl aukščiau nurodytų aplinkybių, tiesiog nepajus.

„Jau balandžio mėnesio infliacija ir ženklus produktų bei paslaugų pabrangimas parodė, kad darbuotojų praradimai daug didesni nei darbo užmokesčio padidėjimas, ir tai nepadidina darbuotojų perkamosios galios (kuri yra galimybės iš darbo pajamų užsitikrinti kokybišką pragyvenimą rodiklis bei garantas). Tad nenuostabu, kad bendrovės darbuotojai yra sunerimę dėl savo finansinio saugumo ir kreipiasi į profesinę sąjungą dėl būtinybės kompensuoti vis kylančios infliacijos klausimą kolektyviai”, – pažymima rašte.

Taip pat atkreipiamas dėmesys, jog darbuotojai jaučią įtampą, kad dėl skaičiuojamos 15 proc. mėnesinės arba ketvirtinės priemokos, kurios dalį sudaro 5 proc. bendrovės finansiniai rodikliai, įtakojami išorinių ekonomikos pokyčių ir svyravimų, nepriklausančių nuo darbuotojų indėlio, neuždirba dalies pajamų. Pavyzdžiui, 2021 metais šis rodiklis buvo neigiamas net ketverius mėnesius, ir šiuo būdu bendrai darbuotojas, priklausomai nuo jo pareigybės ir bazinio (tarifinio) darbo užmokesčio, neužsidirbo nuo 120 iki 216 eurų „į rankas“.

Anot darbuotojų atstovų, nėra teisinga, jog darbuotojai jaučia įtampą bei praradimus dėl to, kas nuo jų tiesiogiai nepriklauso. Taigi, būtų priimtina, kad šis 5 proc. rodiklis būtų perkeliamas į veiklos vertinimo rodiklį, kuriam turi įtakos ir patys darbuotojai. Tai padidintų darbuotojų suinteresuotumą dirbti dar efektyviau, neliktų nusivylimo jausmo, o tai, be abejonės, atneštų didesnį indėlį į bendrovės našumą ir konkurencingumą rinkoje.

Kiek anksčiau su panašiu prašymu dėl darbuotojų pajamų dėl infliacijos praradimo ir jų kompensavimo NPS kreipėsi ir į UAB “ORLEN Service Lietuva” vadovybę.

Šiuo metu laukiama darbdavio atsakymo dėl rašte išsakytų darbuotojų lūkesčių.

Bendrinti:


Prisijunkite prie mūsų!

Tapkite Naftininkų profesinės sąjungos nariu ir atraskite visas narystės teikiamas naudas. Kartu kurkime geresnę ateitį!