Kad krizės neužkluptų nepasiruošusių
Birželio 13 d. Varšuvoje įvyko projekto „Informavimas ir dalyvavimas sprendžiant naftos pramonės krizės pasekmes“, kuriam Naftininkų profesinė sąjunga gavo finansavimą iš ES fondų, dalyvių atstovų susitikimas. Jame Naftininkų profesinės sąjungos teisininkas Ramūnas Bertulis pristatė metus truksiantį projektą, pirmininkė Virginija Vilimienė supažindino su profsąjungos veikla Lietuvoje. Savo organizacijas pristatė ir kolegos iš Lenkijos, Serbijos, Kroatijos, Rumunijos.
Kartu su Naftininkų profesine sąjunga projektą finansuoti teikė ir Lenkijos nacionalinė naftos ir dujų profesinė sąjunga, Darbdavių asociacija iš Žemutinės Silezijos apskrities (Lenkija) bei Serbijos energetikos darbuotojų autonominė profesinė sąjunga, asociuotos organizacijos – Ispanijos pramonės darbuotojų komitetas, Kroatijos naftos pramonės profesinė sąjunga ir profesinių sąjungų federacija „Rumunijos dujos“.
Projektu siekiama pagilinti darbuotojų žinias apie tai, kaip efektyviai įsitraukti į sprendimų priėmimą įveikiant ekonominės krizės pasekmes bei užtikrinti efektyvesnes konsultavimosi ir informacijos keitimosi tarp darbuotojų ir darbdavių procedūras.
Artimiausiu metu – liepos mėnesį – Vilniuje įvyks pirmoji tarptautinė apskritojo stalo diskusija, kurioje dalyvaus 20 žmonių. Panašios diskusijos vyks rugsėjį Lenkijoje, o spalį – Serbijoje. Renginių tikslas – apsikeisti informacija ir geros praktikos pavyzdžiais. Pakviesti ekspertai analizuos įvairias temas, praktikai kalbės apie savo patirtį. Visuose renginiuose turės galimybę dalyvauti ir po 6 atstovus iš Naftininkų profesinės sąjungos.
Kitų metų sausio-balandžio mėn. visose šešiose šalyse įvyks nacionaliniai mokymai. Kiekvienuose iš jų dalyvaus po 20 žmonių; jie bus supažindinti su konsultavimosi subtilybėmis, informacijos tarp darbdavių ir darbuotojų apsikeitimo ir valdymo mechanizmais, dalyvavimo priimant sprendimus būdais gresiant atleidimams iš darbo ir kitiems krizės padariniams, sujungiant įmones, perimant valdymą ir pan. Mokymus ves tiek projekte veikiančių organizacijų bei šio tinklo partnerių, tiek ES lygmens ekspertai.
Na, o baigiamąją konferenciją, numatytą kitų metų pavasarį, ketinama rengti Briuselyje. Pusantros dienos renginyje turėtų dalyvauti apie 40-50 asmenų iš visų šalių. Vyks diskusijos, plenariniai posėdžiai. Konferencijoje dalyvaus ekspertai iš Europos skėtinių organizacijų, atsakingi už dujų, naftos ir naftos chemijos pramonės sektorius. Bus apibendrinti projekto rezultatai, platinama parengta vaizdo ir spausdinta medžiaga.
„Gyvename tokioje ekonominėje santvarkoje, kurioje krizės yra neišvengiamos, esame ne vieną išgyvenę ir patys, todėl reikia būti joms pasiruošus, nes sprendimus kartais reikia priimti nedelsiant. Šis projektas sutvirtins esamas ir suteiks naujų žinių įsitraukiant į sprendimų priėmimą bendrovėje, taip pat padės pasidalinti neįkainojama patirtimi su kolegomis iš kitų šalių“, – komentuoja profsąjungos pirmininkė V. Vilimienė.