Darbą pradėjo koncerno PKN ORLEN Europos darbo taryba: Lietuvos atstovė – tarp prezidiumo narių
Nuotrauka – iš 2020 m. tarptautinės akcijos „Daugiau demokratijos darbe”, kurioje dalyvavo ir Naftininkų profesinė sąjunga. Kairėje – Zita Vilkauskaitė, dėšinėje – NPS pirmininkė Sonata Samoškienė.
Gruodžio 16 d. įvyko pirmasis koncerno PKN ORLEN Europos darbo tarybos (EDT) posėdis. Dalis Tarybos narių į jį jungėsi per nuotolį, o dalis susitiko PKN ORLEN S.A. būstinėje Plocke. Posėdyje buvo patvirtinti EDT nuostatai ir Tarybos organai: pati taryba, pirmininkas, jo pavaduotojai ir prezidiumo nariai.
Lietuvos atstovė Taryboje, AB „ORLEN Lietuva“ Įrengimų patikimumo ir remonto planavimo skyriaus inžinierė planuotoja, Zita Vilkauskaitė, posėdyje buvo patvirtinta ne tik kaip EDT, bet ir kaip prezidiumo narė.
Susitikime pritarta Tarybos sudėčiai iš 16 narių – visų koncerno PKN ORLEN padalinių, esančių Lenkijoje, Čekijoje, Slovakijoje, Lietuvoje, Latvijoje, Estijoje ir Vokietijoje, atstovų bei papildomai 3 pakaitinių narių. EDT pirmininke buvo išrinkta Edyta Górecka (Lenkija).
Taip pat patvirtinta EDT prezidiumo sudėtis iš 4 narių, tarp jų du pirmininkės pavaduotojai. Be Zitos Vilkauskaitės, Tarybos prezidiumą sudarys Pavel Dvořák (Čekija), Jarosław Szunejko (Lenkija) ir Volker Krieger (Vokietija). Be to, pritarta ir EDT nuostatams, kurie buvo parengti pagal Europos darbo tarybų įstatymą.
Visų Tarybos organų kadencija truks ketverius metus. Nariai atrenkami arba skiriami pagal susitarimą proporcingai kiekvienoje valstybėje narėje dirbančių darbuotojų skaičiui ORLEN grupės įmonėse, skiriant po vieną vietą toje valstybėje narėje dirbančių darbuotojų grupei, kuri sudaro 10 proc. visose valstybėse narėse dirbančių darbuotojų arba tos grupės daliai (pariteto principas).
„Esu labai dėkinga visoms Lietuvoje veikiančioms koncerno bendrovėms, kurios pritarė mano kandidatūrai į Tarybą ir taip išreiškė didelį pasitikėjimą atstovaujant joms. Prisipažinsiu, kad ši veikla man yra visiškai nauja sritis, kurioje dar daug ko turėsiu išmokti: įsigilinti į sudėtingus Europos darbo tarybų veiklą reglamentuojančius teisės aktus, suprasti koncerno veiklos specifiką. Tačiau esu tikra, kad naujos patirtys tik dar labiau praturtins ir suteiks naujų perspektyvų. O labiausiai viliuosi, kad dirbdama EDT prisidėsiu ir prie geresnio darbuotojų teisių atstovavimo bei jų garantijų užtikrinimo“, – sako Z. Vilkauskaitė.
Primename, kad Z. Vilkauskaitės kandidatūrai PKN ORLEN Europos darbo taryboje pritarė ir bendrovės AB „ORLEN Baltic Retail“, UAB „ORLEN Apsauga“ bei UAB „ORLEN Service Lietuva“.
Pirmosios diskusijos dėl EDT įsteigimo įvyko dar 2016 metais, kai Naftininkų profesinė sąjunga kartu su Čekijos dviejų įmonių profesinėmis sąjungomis PKN ORLEN valdybai pateikė prašymus dėl Europos darbo tarybos įsteigimo. Taigi, visas Tarybos įsteigimo procesas truko net penkerius metus.
Pažymėtina, kad Europos darbo tarybos tai – dariniai, į kuriuos tarptautinės kompanijos filialai iš Europos Sąjungos šalių deleguoja savo atstovus. Čia darbuotojai informuojami ir su jais konsultuojamasi dėl įvairių jų darbą paveiksiančių kompanijos sprendimų.
Tuo pat metu centrinei būstinei visų įmonių grupės filialų atstovai pateikia informaciją apie esamą situaciją skirtingose šalyse. Tai suteikia daugiau stabilumo: jei žinios būtų blogos, būtų daugiau laiko pasiruošti ir sušvelninti neigiamas pasekmes, ypač įvairių krizių metu.
Taip pat tyrimai atskleidžia, kad EDT prisideda prie sklandesnio socialinio dialogo įmonių grupėje bei dar efektyvesnio darbuotojų atstovavimo, o tuo pačiu ir prie sklandesnės įmonės veiklos bei našumo.