Balandžio 28-oji: pagerbkime žuvusiuosius darbe, apsaugokime gyvuosius
Šiandien, balandžio 28-ąją, minimos dvi darbuotojams svarbios datos – Pasaulinė darbuotojų saugos ir sveikatos diena bei Tarptautinė žuvusiųjų darbe atminimo diena, kai kalbama ne tik apie darbuotojų saugos ir sveikatos kultūros puoselėjimą, saugią darbo aplinką, bet ir prisimenami bei tylos minute pagerbiami visi žuvusieji darbe.
Mintimis apie saugias darbo sąlygas dalinasi AB „ORLEN Lietuva“ Darbuotojų ir procesų saugos kontrolės vadovas Rolandas Rupšys bei Naftininkų profesinės sąjungos pirmininkė Sonata Samoškienė.
– Gerbiamas Rolandai, AB „ORLEN Lietuva“ beveik dešimtmetį rūpinasi darbuotojų sauga taikydama pažangią programą „Sauga svarbiausia“. Kas paskatino ją kurti, kuo rėmėtės?
2012 m. Bendrovėje įvyko keletas skaudžių nelaimingų atsitikimų, tada palaikant aukščiausiems vadovams ir buvo priimtas sprendimas, jog reikalingi radikalūs pokyčiai siekiant sumažinti nelaimingų atsitikimų skaičių.
Šiuo tikslu patirties sėmėmės iš PKN ORLEN įmonių, nagrinėjome kitų šalių, įmonių gerąsias praktikas, tarėmės su įvairių padalinių vadovais, profesine sąjunga, vykdėme darbuotojų apklausą ir kt.
Viso parengėme daugiau kaip 70 darbuotojų saugos ir sveikatos (DSS) gerinimo priemonių, kurias sudėjome į vieną dokumentą ir pavadinome „Sauga svarbiausia“ programa.
Pagrindinis programos tikslas – ugdyti saugos kultūrą ir siekti, kad darbuotojų sauga ir sveikata taptų madinga.
– Gal galėtumėte priminti apie pagrindinius programos tikslus ir priemones?
Pagrindinis siekis – tapti viena pirmaujančių įmonių Darbuotojų saugos ir sveikatos srityje. Užsibrėžėme tikslą išdirbti metus laiko be nelaimingų atsitikimų – tuo metu tai atrodė neįmanoma.
Didžiąją dalį programoje numatytų priemonių įvykdėme kelių metų laikotarpiu, vėliau papildydavome vis naujomis, tačiau daug priemonių yra vykdomos iki šiol, pavyzdžiui, Pranešimų apie pavojingas vietas sistema, kasmėnesinės DSS dienos, trijų lygių DSS patikrinimo sistema, saugiausiai dirbančių padalinių, darbuotojų išrinkimo ir apdovanojimo sistema ir kt.
Labiausiai išskirti norėčiau Pranešimų apie pavojingas vietas sistemą, kurioje gali dalyvauti visi įmonės darbuotojai ir užregistruoti pastebėtą pavojingą vietą. Nuo šios sistemos įdiegimo pradžios jau esame gavę daugiau kaip 10 000 pranešimų ir sutvarkę apie 81 proc. pavojingų vietų. Tai išties labai įspūdingi skaičiai ir yra didelis postūmis mažinant riziką įvykti nelaimingiems atsitikimams.
– Kokių rezultatų pavyko pasiekti per šiuos metus?
„Sauga svarbiausia“ programos rezultatas – nelaimingų atsitikimų ženklus sumažėjimas: 2019 m. pasiekėme savo užsibrėžtą tikslą – išdirbome daugiau kaip metus be nelaimingų atsitikimų, pasiekėme visų laikų gamyklos rekordą – net 702 išdirbtos dienos be nelaimingų atsitikimų, įskaitant ir bendrovėje dirbančius rangovų darbuotojus.
– Akivaizdu, jog buvo nuveiktas didelis ir prasmingas darbas. O kokiomis mintimis su darbuotojais norėtumėte pasidalinti šiandien, šią svarbią dieną?
Norėčiau paraginti visus būti aktyviais ir nepraeiti pro šalį, jei pastebėjote nesaugią vietą – užregistruokite ją Pranešimų apie pavojingas vietas programoje, ar informuokite padalinio vadovą bei įspėkite nesaugiai dirbantį kolegą ar kitą darbuotoją.
Tik dirbdami išvien galėsime išvengti nelaimingų atsitikimų darbe.
Kolegai antrina ir NPS pirmininkė Sonata Samoškienė:
“Visada manėme ir pabrėžiame, kad už darbuotojų sveikatą ir gyvybę yra atsakingos abi pusės: darbdavys turi užtikrinti saugias darbo sąlygas, aprūpinti visomis saugiam darbui reikalingomis priemonėmis ir užtikrinti vidinę kontrolę, o darbuotojai turi šias priemones tinkamai naudoti bei laikytis visų saugumo reikalavimų“.
Pasak S. Samoškienės, darbo vietoje esi atsakingas ne tik už savo, bet ir už šalia esančių saugumą, ir jeigu pastebi, kad kolega sąmoningai ar iš nežinojimo nesilaiko saugumo taisyklių, vengia naudoti apsaugos priemones, turi pareigą jį įspėti apie gresiančius pavojus, nes tai gali užkirsti kelią skaudžiai nelaimei.
Anot jos, tik abiems pusėms geranoriškai bendradarbiaujant įmanoma rasti optimaliausius sprendimus užtikrinant darbuotojų saugumą, o tai ypač aktualu dabartinėje pavojaus dėl COVID-19 akivaizdoje.
„Džiaugiuosi, kad bendrovėje programos „Sauga svarbiausia“ ir mūsų visų susitelkimo dėka pastaraisiais metais skaudžių nelaimių pavyko išvengti, ir šiuo būdu esame tarptautinės iniciatyvos siekiant nulinės tolerancijos nelaimingiems atsitikimams darbe dalis.
Tačiau šiandien taip pat solidarizuojamės su tais darbuotojais, kuriems nėra sudarytos saugios darbo sąlygos, jie neinstruktuojami, ar nesuteikiamos apsaugos priemonės, ir todėl įvyksta skaudžios netektys, sukrečiančios ne tik žuvusiųjų artimuosius, bet ir atnešančios ekonominius nuostolius įmonėms bei visuomenei“, – atkreipia dėmesį NPS pirmininkė.
Pabaigai:
- Pagal Tarptautinės darbo organizacijos statistiką, darbo vietose kasdien įvyksta apie 7600 mirčių, o tai reiškia po vieną skaudų praradimą kas 11 sekundžių.
- Lietuvoje 2020 metais darbo vietose užgeso 33 gyvybės.
- „Amnesty Internatonal“ duomenimis, per 2020 metus buvo prarasta daugiau nei 7000 medicinos darbuotojų gyvybių.
Balandžio 28 dieną, 11.00 val., profesinės sąjungos Lietuvoje jungsis į visuotinę akciją trumpai akimirkai uždegant atminimo žvakelę ir tylos minute pagerbiant žuvusiuosius darbe.
Parengė Jūratė Jasiūnienė